SJGY

Horizont Európa keretprogram hírek

Horizont EurópaA Horizont Európa az Európai Unió (EU) kiemelt jelentőségű, kulcsfontosságú kutatási és innovációs finanszírozási programja 2021 és 2027 között. A keretprogram célja az éghajlatváltozás kezelése, az EU versenyképességének növelése, valamint segíteni az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak elérését. Az előző, Horizont 2020 elnevezésű programhoz képest a Horizont Európa keretprogramban 30%-kal több forrás áll rendelkezésre az európai kutatásokra, fejlesztésekre és innovációra, valamint a legfontosabb társadalmi kihívások kezelésére. Az új program megkönnyíti az együttműködést és egyben erősíti a kutatás és az innováció hatását az uniós szakpolitikák kidolgozása, támogatása és végrehajtása terén; nemcsak munkahelyeket teremt, de egyben lökést is ad az ipari versenyképességnek és optimalizálja a beruházási hatást.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal)nemcsak részt vesz a hazai kutatás-fejlesztési és innovációs stratégia előkészítésében és közreműködik annak megvalósításában, de egyben az uniós társfinanszírozásban megvalósuló programok zárását követően, kutatás-fejlesztésre és innovációra fordított forrásai tekintetében felmerülő egyes feladatok ellátásában is. Ezen felül rész vesz a hazánknak nyújtott külföldi támogatások kutatás-fejlesztési és innovációs célú felhasználásában és koordinálásában, illetve közreműködik az Európai Unió kutatás-fejlesztési és innovációs céljainak elérésében, így különösen a kutatás-fejlesztési és innovációs keretprogramok (mint amilyen a Horizont Európa is) hazai feladatainak ellátásában (az NKFI Hivatal részletes feladatai a 344/2019. (XII. 23.) Korm. rendelet szabályozza)



Amennyiben a Horizont Európa legfrissebb pályázati és támogatási hírei felkeltették érdeklődését, kérdése lenne valamely aktuális pályázattal kapcsolatban, keressen bizalommal; a Kapcsolat link alatt megtalálja elérhetőségeimet.


A Horizont Európa keretprogram és az NKFI Hivatal legfrissebb hírei

A Kormány 2023 tavaszán elfogadott innovációs stratégiai intézkedéscsomagja, a Neumann János Program (NJP) egyik legfontosabb célkitűzése a kiváló innovációs ötletek hatékony piacra segítése. Alkalmazott kutatási és innovációs szolgáltatások fejlesztése címszó alatt az ezzel a kormányzati céllal összhangban lévő, 2,5 milliárd forint keretösszegű programmal bővült ki 2024 áprilisában a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 2024-es Programstratégiája.

A Horizont Európa keretprogram 2. klaszterben (Kultúra, kreativitás és befogadó társadalom) új témák meghirdetése várható a 2023-2024. évi munkaprogram módosításával. A digitális technológiák témájához is szorosan kapcsolódó European Collaborative Cloud for Cultural Heritage (ECCCH) felhívásban 5 pályázat megnyitását tervezik idén júniusban, 2025. januári beadási határidővel.

A Horizont Európa K+I keretprogram Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) program 2024-ben 1,25 milliárd euróval támogatja az élvonalbeli kutatást!

A HorizontPéntek10 webinársorozat az NKFIH Horizont Európa NCP csapat heti rendezvénye, melyen a Horizont Európa keretprogram érdekes témáiról, aktuális felhívásairól nyújtunk áttekintést, gyakorlati ismereteket minden héten.

Budapest, 2024. április 24. – A korábbi hasonló célú pályázat folytatásaként újra megnyílik a Tudományos Mecenatúra program, amely idén 1 milliárd forintos keretösszeggel segíti a hazai tudományos eredmények láthatóságát és a magyar kutatói közösség bekapcsolódását a nemzetközi vérkeringésbe. A felhívás égisze alatt külföldi konferenciarészvétellel, nemzetközi konferenciák hazai szervezésével és tudománykommunikációval kapcsolatos költségeket lehet majd finanszírozni.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium, mint támogató által a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, mint kezelő szerv útján meghirdetett pályázati felhívás elsődleges célja a hazai tudományos kutatói közösség nemzetközi vérkeringésbe való bekapcsolódásának ösztönzése, a tudománykommunikáció és a nyílt tudomány hazai térnyerésének támogatása.

A Horizont Európa keretprogramnak a kutatói mobilitást támogató Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) programjára fókuszáló webinárium áttekintést nyújt a szellemi tulajdon (IP) kezelésével kapcsolatos kritikus elemekről az MSCA-ban, így többek között az MSCA támogatási szerződések és konzorciumi szerződések sajátos jellemzőiről, valamint az MSCA-pályázatok megírásakor figyelembe veendő fontos szempontokról.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a Budapesti Corvinus Egyetemmel együttműködésben információs napot szervez 2024. május 27-én a COST (European Cooperation in Science and Technology) program által nyújtott lehetőségekről.

Webinárium a Svájci-Magyar Együttműködési Program kutatás és innováció programja 4. komponensének megjelent pályázati felhívásáról

Az NKFI Hivatal kiemelt feladatának tekinti a piaci szereplők innovációs tevékenységének és az eredmények piaci hasznosításának támogatását. Ennek érdekében a szabályozói és finanszírozói tevékenységen túl, kiemelt célkitűzésünk, hogy az innovációs ökoszisztéma szereplőinek minél hatékonyabb innovációs szolgáltatások álljanak rendelkezésére.

Forrás: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal