SJGY

Horizont Európa keretprogram hírek

Horizont EurópaA Horizont Európa az Európai Unió (EU) kiemelt jelentőségű, kulcsfontosságú kutatási és innovációs finanszírozási programja 2021 és 2027 között. A keretprogram célja az éghajlatváltozás kezelése, az EU versenyképességének növelése, valamint segíteni az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak elérését. Az előző, Horizont 2020 elnevezésű programhoz képest a Horizont Európa keretprogramban 30%-kal több forrás áll rendelkezésre az európai kutatásokra, fejlesztésekre és innovációra, valamint a legfontosabb társadalmi kihívások kezelésére. Az új program megkönnyíti az együttműködést és egyben erősíti a kutatás és az innováció hatását az uniós szakpolitikák kidolgozása, támogatása és végrehajtása terén; nemcsak munkahelyeket teremt, de egyben lökést is ad az ipari versenyképességnek és optimalizálja a beruházási hatást.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal)nemcsak részt vesz a hazai kutatás-fejlesztési és innovációs stratégia előkészítésében és közreműködik annak megvalósításában, de egyben az uniós társfinanszírozásban megvalósuló programok zárását követően, kutatás-fejlesztésre és innovációra fordított forrásai tekintetében felmerülő egyes feladatok ellátásában is. Ezen felül rész vesz a hazánknak nyújtott külföldi támogatások kutatás-fejlesztési és innovációs célú felhasználásában és koordinálásában, illetve közreműködik az Európai Unió kutatás-fejlesztési és innovációs céljainak elérésében, így különösen a kutatás-fejlesztési és innovációs keretprogramok (mint amilyen a Horizont Európa is) hazai feladatainak ellátásában (az NKFI Hivatal részletes feladatai a 344/2019. (XII. 23.) Korm. rendelet szabályozza)



Amennyiben a Horizont Európa legfrissebb pályázati és támogatási hírei felkeltették érdeklődését, kérdése lenne valamely aktuális pályázattal kapcsolatban, keressen bizalommal; a Kapcsolat link alatt megtalálja elérhetőségeimet.


A Horizont Európa keretprogram és az NKFI Hivatal legfrissebb hírei

Az Európai Űrügynökség (European Space Agency, ESA) tudományos igazgatóságának több mint 68 ezer szakcikk átfogó elemzését bemutató friss tanulmánya szerint az összes ESA-tagország közül a magyar űrcsillagászok a legsikeresebbek a befizetés fajlagos arányát tekintve. A rendkívül részletes elemzésben a kutatók az ESA vezetésével vagy közreműködésével megvalósult tudományos küldetések adatai alapján az elmúlt közel 50 évben született csillagászati, bolygótudományi és napfizikai kutatási eredményeket vizsgáltak.

Lengyel Edina, a Pannon Egyetem és a HUN-REN‒PE Limnoökológia Kutatócsoport tudományos munkatársa kiemelkedő tudományos teljesítménye, valamint a jövő kutatói generációját érintő mentorálási tevékenysége elismeréseként megkapta a 2023. évi Nők a Tudományban Kiválósági Díjat. A földtudományok kategóriában díjazott kutatónő a sekély vizes élőhelyek jelentős élőlénycsoportjával, a kovaalgákkal foglalkozik.

Idén is átadták a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) egyik legrangosabb díját, a Jedlik Ányos-díjat, amely a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, valamint a kiemelkedő színvonalú és hatékonyságú iparjogvédelmi munkásság elismerését szolgálja. A Magyar Nemzeti Múzeumban kiosztott díjat ezúttal két vegyészmérnök, egy építőmérnök, egy villamosmérnök és egy szellemitulajdon-védelem területén tevékenykedő szakember kapta.

A HorizontPéntek10 webinársorozat az NKFIH Horizont Európa NCP csapat heti rendezvénye, melyen a Horizont Európa keretprogram érdekes témáiról, aktuális felhívásairól nyújtunk áttekintést, gyakorlati ismereteket minden héten.

A magyar vezetésű Horizon Europe DOSS projekt idén is megrendezi ingyenes, online, angol nyelvű, szakértői kerekasztal beszélgetését, ezúttal az IoT ellátási lánc biztonsági kérdéseiről, „IoT Supply Chain Security: Challenges and Impacts” címmel.

Budapest, 2024.03.26. - Újra életre kelt Magyarország innovációs színtere, amikor 2024. március 26-án az Országház Felsőházi Termében átadták a 2023. évi Magyar Innovációs Nagydíjat, valamint 7 további innovációs díjat.

Lovas Róbertet, a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (HUN-REN SZTAKI) igazgatóhelyettesét, az Óbudai Egyetem docensét 2024 januárjától Magyarországról elsőként, kétéves időszakra az EGI igazgatótanácsának tagjává választották. Az EGI a digitális kutatási infrastruktúrák között kiemelkedő jelentőségű, 22 ország több mint 300 szervezetét képviselő szövetség, amely a világon sok szempontból egyedülálló, nyilvánosan finanszírozott, tudományos célú e-infrastruktúra-szolgáltató. A 20 éve alapított szervezet federált felhő- és további szolgáltatásai közel 80 ezer kutató munkáját támogatják százötvennél is több adatközpontból, így az 1 millió processzormagot és 700 petabájtot meghaladó számítási és tárolási kapacitásával a formálódó Európai Nyílt Tudományos Felhő egyik kulcsszereplőjének tekinthető.

A villamos energia innovatív tárolását demonstrálhatja majd hazánk első nátrium-kén akkumulátora, amely megérkezett a HUN-REN Energiatudományi Kutatóközpont (HUN-REN EK) telephelyére. A projekt során szerzett tapasztalatok segíthetik Magyarország karbonsemlegességének elérését.

A BME is részt vesz a neurodegeneratív betegségek kihívásának kezelésére indított európai uniós „Neurodegeneratív betegségek kutatása” (JPND) globális kutatási kezdeményezésben.

A Design Terminal az Európai Űrügynökséggel közösen vezeti az ESA BIC Hungary programját, melyen keresztül céljuk, hogy támogassák és útnak indítsák Magyarország legsikeresebb űripari vállalkozásait.

Forrás: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal